زیرو کلاینت

به دلیل تنوع در برند،مدل وامکانات محصولات این حوزه،کارشناسان فنی مجموعه ما بصورت رایگان محصول متناسب نیازشما را به شما پیشنهاد میدهند.

برای مشاوره رایگان، با ما تماس بگیرید

 مقاله جامع زیروکلاینت ها:

(دلایل تفاوت قیمت، نحوه ی واردات، تخشیص اصل از غیر اصل، ارزش واقعی، انواع پروتکل ها و هر آنچه که باید در این زمینه بدانید)

 

در این مقاله سعی بر آن شده تا روش تشخیص برندهای متفرقه از اصلی و دلایل تفاوت قیمت این محصولات، به صورت کامل بیان شود.

در ابتدا به تعریف زیرو کلاینت میپردازیم:

زیرو کلاینت یک دستگاه است که میتواند جایگزین رایانه ها باشد و سرویس رایانه ای مورد نظر کاربران را به آنها ارائه دهد، و تفاوت آن با تین کلاینت در این است که، تین کلاینت میتواند به تنهایی و حتی بدون اتصال به شبکه به کاربر خود سرویس بدهد، اما زیرو کلاینت برای ارائه سرویس به کاربر خود حتما به وجود یک سرویس دهنده ی مرکزی و بستر شبکه نیاز دارد.

سوال:

خب با این تعریف از زیرو کلاینت، پس زیرو کلاینت ها دارای منابع سخت افزاری همانند CPU,RAM,Storage نیستند؟

پاسخ:

تمامی دستگاههای سخت افزاری که کاربر میتواند از طریق رابط نرم افزاری با آنها ارتباط برقرار کند، دارای سیستم عامل هستند، و هر سیستم عاملی به منابع سخت افزاری CPU,RAM,Storage  نیاز دارد، لذا تمامی دستگاههای زیرو کلاینت دارای این منابع سخت افزاری هستند و همچنین دارای سیستم عامل هستند، اکثرا یک نسخه ساده و سفارشی شده لینوکسی.( حتی سخت افزارهای ساده تری مانند آیفون تصویری-تلفن (با قابلیت برنامه ریزی) و … همگی دارای سیستم عامل و در نتیجه  پردازنده، رم و استوریج هستند).

سوال:

آیا کاربر در استفاده از دستگاههای زیرو کلاینت محدود به استفاده از لینوکس است؟

پاسخ:

خیر، آن سیستم عامل لینوکسی که روی زیرو کلاینت  ها نصب است (غیر قابل ویرایش – بی نیاز از ویرایش – بی نیاز از سرویس دهی) ، برای این است که کاربر بتواند از طریق آن دسکتاپ مجازی خود را از سرور بگیرد و آن دسکتاپ مجازی میتواند هر نسخه از سیستم عامل های ویندوز و یا لینوکس باشد.

سوال:

دلیل وجود این همه زیرو کلاینت با امکانات و برندها و قیمت های متنوع در بازار چیست؟

پاسخ:

زیرو کلاینت ها جز محصولاتی می باشند که با توجه به نیاز های متفاوت مجموعه ها ائم از اداری، تجاری، آموزشی و حرفه ای آن هم در اندازه های کوچک، متوسط، بزرگ و اینترپرایز تولید شده اند ، بنابراین ما شاهد انواع و اقسام مختلف زیرو کلاینت ها در بازار برای انواع این نیاز ها هستیم.

پارامترهای تعیین کننده قیمت و کاربری زیرو کلاینت:

 • برند
 • سخت افزار (نوع و مقدار سخت افزار به کار رفته در دستگاه ائم از قطعات الکترونیکی و حتی باکس زیرو کلاینت)
 • مبدا محصول (اینکه محصول از کدام کشور به ایران وارد شود نیز در قیمت تعیین کننده است بعنوان مثال واردات ازآمریکا، هزینه ی بسیار بیشتری در مقایسه با واردات از چین دارد)
 • نحوه واردات (زمینی، هوایی، دریایی)
 • سایز واردات (هرچقدر تعداد دستگاهیی که وارد میشود در یک پارت بیشتر باشد، هزینه واردات سر شکن شده روی هر دستگاه کمتر میشود)
 • حجم فروش (هر چقدر یک محصول در بازار فروش بیشتری داشته باشد (از نظر تعداد)، هزینه ی سرشکن شده ی بازاریابی ، فروش بر روی هر دستگاه کمتر و در نتیجه قیمت نهایی آن کمتر میشود)
 • سیاست فروش

که در ادامه سعی میشود هر کدام را به تفصیل توضیح دهیم:

 • برند: برای درک بهتر چرایی و اهمیت این موضوع، بایستی در نظر داشته باشید که زیرو کلاینت یک مجموعه از نرم افزار و سخت افزار است که کاربر بایستی از طریق آن بتواند سرویس دسکتاپ خود که اغلب ویندوزی است را از سرور بگیرد، خب در این مسیر (گرفتن سرویس دسکتاپ از سرور) چند تا نقطه ی بحرانی وجود دارد که به تشریح مهمترین آنها میپردازیم:
 1. سیستم عامل روی زیرو کلاینت (فریم ور) بایستی بتواند به خوبی لوازم و دستگاههای جانبی مانند پرینتر را شناسایی کند و آنها را مستقیم به سمت سرور هدایت کند، خب این مساله میطلبد که تیم فنی قوی و به روزی پشت تولید این سیستم عامل باشند تا بتوانند هر چه بیشتر دامنه ی شناخت این لوازم جانبی را وسیع تر کنند و در صورتی که یک دستگاه بعنوان مثال یک پرینتر جدید به بازار آمد سریعتر سیستم عامل خود را با آن هماهنگ کنند، و چنانچه مشکلی پیش آمد بتواننند در کوتاه ترین زمان آنرا حل کنند.
 2. سیستم عامل روی زیرو کلاینت (فریم ور) بایستی بتواند وقتی که سیستم عامل های جدید (ویندوز های جدید) و آپدیت های آنها از راه میرسند، خود را با آنها درسریع ترین زمان ممکن همگام سازند و بتوانند بهترین تجربه ی کاربری ممکن را در اختیار مدیران شبکه و کاربران خود قرار دهند.
 3. سیستم عامل روی زیرو کلاینت (فریم ور) بایستی بتواند وقتی که نسخه های جدید از هایپرویزورهایی مانند وی ام ور و سیتریکس از راه میرسند، با ویژگیهای و مشکلات پیش بینی نشده جدید، بتوانند سریعتر با به روز رسانی خود، همگام شوند با این ویژگیهای جدید.

لذا لازمه ی همه ی این ها، این است که یک مجموعه ی متخصص و با تجربه ی بالا پشت این محصول باشند، تا بتوانند، کاربردی بودن زیرو کلاینت را حفظ کنند.بنابراین هر مجموعه ی ای این توان را ندارد و برند و قدرت و ابعاد کمپانی در کیفیت یک محصول حرف اول را میزند، بنابراین به معرفی برخی از قوی ترین این برندها میپردازیم و با توجه به تجربه ی بیش از ۱۰ ساله ی مجموعه رها که حاصل انجام پروژه های بسیار و بررسی دقیق مشکلات و فیدبکهای گرفته شده از مشتریان محصولات متنوع بوده، این برند ها را  رتبه بندی کنیم:

 1. رتبه ی اول Centerm : این کمپانی به صورت تخصصی سالهاست که در بحث مجازی سازی دسکتاپ فعالیت میکند و از بزرگترین تولید کننده های این محصولات است که محصولات آن علاوه بر فریم ور های قوی و پشتیبانی سریع و خوب و کیفیت سخت افزاری بالایی برخوردار است، قیمت مناسبی نیز دارد که حاصل سیاست های فروش آسیایی میباشد ، و همچنین به خاطر رابطه ی خوبی که با ایران دارد، در صورت بروز مشکلات جدید در پروژه های ایرانی، به سرعت، اقدام به حل آنها میکند.
 2. رتبه ی دوم Dell Wyse : این کمپانی که حاصل همکاری دو کمپانی مطرح Dell و Wyse میباشد، نیز به طور تخصصی و قوی در این زمینه فعالیت میکند و یکی از بهترین محصولات میباشد، کیفیت بالای سخت افزاری و رابط قوی از ویژگیهای این برند میباشد، اما به دلیل اینکه رابطه ی خوبی با ایران ندارند و در صورت لزوم پشتیبانی ارائه نمی دهند و همچنین قیمت بالای محصولات آنها، که حاصل سیاست های فروش اروپایی-آمریکایی میباشد، در جایگاه دوم قرار میگیرند.
 • رتبه ی سوم HP : این کمپانی بسیار بزرگ نیز در این حوزه بسیار فعال است، اما به دلیل سیاستهای بسته تر و قیمت بالاتر و همچنین کیفیت سخت افزاری پایین تر نسبت به Dell Wyse در رتبه ی سوم قرار میگیرد.
 1. رتبه ی چهارم vCloudPoint : این برند که به جرات میتوان گفت بهترین محصول را در رده ی SMB ( مشتریان با سایز کوچک تا متوسط- یعنی ۲ تا ۲۰۰ کاربر- Small to Medium Business) محصولی با کیفیت کاربری بالا و همچنین سخت افزار خوب و پشتیبانی عالی ارائه داده است. اما متاسفانه بدلیل اینکه در خصوص همه ی نیازهای بازار محصول ندارد، و محصول آن صرفا یک مدل و آن هم با پروتکل DDP میباشد و برای مشتریان بزرگ و اینتر پرایز سولوشن مناسبی نمیباشد، در رتبه ی چهارم قرار میگیرد.
 2. رتبه ی پنجم Atrust : این کمپانی جوان نیز به صورت تخصصی در این حوزه فعالیت میکند و محصولات خوبی ارائه میدهد، اما با وجود اینکه هسته ی اصلی کمپانی چینی میباشد، مقر آنها در اروپا میباشد و سیاست های فروش آنها اروپایی میباشد (سیاست فروش محصولات آن توسط آقای ماوریس جانسون تدوین شده،که از مدیران اسبق برند NComputing بوده و یک فرد انگلیسی با سیاست های فروش انگلیسی میباشد)، متاسفانه این برند نیز پشتیبانی خوبی در این زمینه ارائه نمیدهد.
 • سخت افزار : کیفیت سخت افزار و نوع متریال به کار رفته در آن و نوع پردازنده و حافظه ی اصلی به کار رفته در محصول در قیمت محصول بسیار موثر میباشد، به عنوان مثال پردازنده ها به ترتیب قیمت :
 1. Teradici: این پردازنده ها که اختصاصا برای مصرف PCoIP طراحی شده اند و تقاضای آن در بازار به مراتب کمتر از دیگرپردازنده ها میباشد، قیمت بالایی دارند.
 2. AMD: این پردازنده ها که بیشتر توسط برند HP در زیرو کلاینت ها قرار میگیرد در رتبه ی دوم از نظر قیمت هستند.
 3. Intel: پردازنده های اینتل بواسطه ی برند آنها از نظر قیمت در رتبه ی سوم قرار دارند.
 4. ARM: پردازنده های این کمپانی بواسطه ی بازار مصرف بسیار بزرگ و مصرف گسترده آنها در بازار، پایین ترین قیمت را دارند.

نکته ی مهمی که باید در نظر داشته باشید که رده بندی توان و بازدهی پردازنده ها متفاوت از رتبه بندی  قیمت آنها میباشد و برترین عملکرد و بازدهی را پردازنده های teradici و ARM دارند که در ادامه به بررسی این دو خانواده میپردازیم:

تفاوت بین پردازنده های ARM و Teradici  :

در ابتدا به اختصار به معرفی دو کمپانی مذکور میپردازیم:

کپانی ترادیسی در سال ۲۰۰۴ در زمینه فشرده سازی صوت و تصویر و انتقال آن فعالیت خود را شروع کرده و در سال ۲۰۰۸ اولین چیپست خود را مبتنی بر پروتکل PCoIP به بازار ارائه نمود که برای اولین بار توسط کمپانی های HP, Dell-Wyseدر تین کلاینتها و زیرو کلاینتها به کار برده شد.

کمپانی آرم از سال ۱۹۸۰ تا کنون مشغول به گسترش پردازنده های مبتنی بر تکنولوژی آرم است که به دلیل مصرف انرژی پایین بیشتر در دستگاههای قابل حمل استفاده میشود،که با رشد روز افزون دستگاههای موبایل و نیاز به پردازنده های گرافیکی قویتر در آنها، این کمپانی از سال ۲۰۱۴ اقدام به مجتمع سازی پردازنده های قدرتمند گرافیکی در سی پی یو های خود کرده است،که کمپانی هایی همچون APPLE در تراشه‌های اختصاصی خود، SAMSUNG در پردازنده‌های اگزینوس، NVIDIA در پردازشگرهای تگرا و Qualcomm در پردازنده‌های اسنپ‌دراگون خود از معماری قدرتمند آرم استفاده میکنند.

– مقایسه بین پردازنده های ARM و Teradici :

با پیشرفتی که در عرصه ی مجازی سازی در دهه ی اخیر شاهد آن بودیم و همینطور پیشرفت دستگاههای موبایل، معماری آرم که به جرات میتوان گفت از نظر تعداد فروش، رتبه ی اول در بین تولید کننده های پردازنده ها را به خود اختصاص داده است، ( بیش از ۹۷ درصد از تلفن های هوشمند، بیش از ۹۰ درصد از هارد دیسک ها، بیش از ۶۰ درصد از تلوزیون ها و ستاپ باکس ها و …) بر روی این موارد مصرف (مجازی سازی و سرور) متمرکز شده است به طوریکه تا قبل از سال ۲۰۱۴ از نظر کیفیت صوت و تصویر ارسالی کمپانی ترادیسی پیشرو عرصه مجازی سازی دسکتاپ بود اما پس از آن کمپانی آرم با قرار دادن قاابلیت نئون بر روی پردازنده های خود در کنار پردازش ۳۲ بیتی و استفاده از پردازنده های قدرتمند گراافیکی مالی ( Mali) بصورت مجتمع در پردازنده های خود موفق شد گوی سبقت را در پردازش و فشرده سازی تصویر، از کمپانی ترادیسی برباید و عملکرد بسیار خوبی حتی در تصاویر سه بعدی و همچنین صدای با کیفیت از خود نشان دهد، البته ناگفته نماند که انتظاری غیر از هم این نبود، یعنی با توجه به سایز و قدرت کمپانی آرم چنانچه بازار هدف مناسبی پیدا کند، سعی در تصاحب آن بازار خواهد کرد که با پیشینه ای که از این کمپانی وجود دارد، سعی آن منجر به نتیجه خواهد شد، البته لازم بذکر است که در مصرف پهنای باند و فشرده سازی صوت و تصویر همچنان کمپانی ترادیسی با اندک فاصله ای پیشرو است، یعنی در خصوص فشرده سازی تصویر چند درصدی بهتر عمل میکند، اما نه آنقدر محسوس است و نه آنقدر مهم که از کیفیت بالاتر تصویر آرم بگذریم و همچنین قیمت بسیار پایین تر پردازنده های آرم که معلول بازار بسیار گسترده آنهاست نیز غیر قابل اجتناب است. به طوریکه کمپانی مطرح HP در مدل پایین تر خود یعنی T310 از پردازنده Teradiciو در مدلهای بالاتر خود یعنی T410 از پردازنده های ARM استفاده کرده است تا بتواند به لحاظ گرافیکی تجربه ای بهتر در اختیار مشتریان خود قرار دهد.

طبق گفته ی کمپانی وی ام ور پردازنده های خانواده ARM (دارای ویژگی NEON) و Teradici  هر دو میتوانند با بالاترین کیفیت در بستر هورایزن (Horizon) استفاده شوند.

و همانند پردازنده، در دیگر موارد سخت افزاری هم این تفاوت قیمت وجود دارد، که بعنوان مثالی دیگر میتوان به خازن های به کار رفته در برد های دستگاهها اشاره کرد، که خازن های جامد ( solid) دارای قیمت به مراتب بالاتر و همینطور چند برابر عمر بیشتر میباشند که برند هایی که به عمر مفید دستگاههای خود اهمیت میدهند، از خازن های جامد استفاده میکنند.

 • مبدا محصول: اینکه برای خرید یک محصول، ارز بایستی به کدام کشور انتقال داده بشود و واردات بایستی از کدام کشور انجام بشود در قیمت محصول تاثیر خواهد داشت، به بیان ساده تر کمترین هزینه ی انتقال پول به خارج از کشور، انتقال پول به کشور چین است، در صورتی که انتقال پول به آمریکا بیشترین هزینه و اروپا در رتبه ی بعدی و امارات در رتبه ی بعدی قرار دارد، و همینطور وارداتت از چین کمترین هزینه را دارد، زیرا شرکت های بازرگانی ایرانی متعددی در کشور چین دارای دفتر هستند و وظیفه ی گرفتن محموله از دست تولید کننده و تحویل آن در ایران را با پایین ترین نرخ در مقایسه با دیگر کشور ها انجام میدهند، که آن هم به دلیل حجم بالای تبادلات و واردات از چین است و همچنین تمهیدات دولت چین در جهت تسهیل هر چه بیشتر این فرآیند.
 • نحوه ی واردات: این مساله که محصولات را به چه صورت وارد ایران کنیم در هزینه ی تمام شده ی آن تاثیر دارد، انتقال هوایی بار در مقایسه با انتقال دریایی، هزینه ی به مراتب بیشتر دارد.
 • سایز واردات: هر چقدر تعداد محصول در یک بار بیشتر باشد، هزینه ی خالصی که برای هر دستگاه محاسبه میشود کمتر خواهد بود.
 • حجم فروش: هر چقدر حجم فروش یک کمپانی روی یک محصول بیشتر باشد، میتواند با حفظ حاشیه سود خود، قیمت نهایی مصرف کننده را پایین تر لحاظ کند.
 • سیاست فروش: سیاست فروش وارد کننده ی یک محصول یکی از موارد تاثیر گذار در قیمت نهایی محصول میباشد، به عنوان مثال برخی از وارد کننده ها صرفا فعل فروش را انجام میدهند، در حالی که برخی دیگر گارانتی های معتبر و خدمات و ارزش افزوده به مشتریان خود ارائه میدهند که مشمول هزینه خواهد بود و بالطبع قیمت نهایی مصرف کننده را بالاتر میبرد.

سوالاتی مااند آنچه در زیر به آن اشاره میکنیم، سوالاتی هستند که برای اغلب مصرف کنندگان پیش می آید:

آیا به عنوان یک مصرف کننده، واردات محصول توسط خودمان به صرفه و منطقی است و برای چه حجمی از محصول این صرفه وجود دارد؟

دلیل اختلاف قیمت محصولات در بازار ایران نسبت به بازار بین المللی چیست؟

در حوزه ی زیرو کلاینت برند های بسیار متنوع ی وجود دارد که بسیاری از آنها را نمی شناسیم، لذا از کجا به اصلات یک برند و کیفیت سخت افزار آن پی ببریم؟

و…

لذا اقدام به شرح ماجرای واردات به صورت کامل خواهیم کرد:

یک دستگاه با قیمت بین المللی ۲۰۰ دلار را میخواهیم به تعداد ۲۰۰ عدد، از مبدا چین وارد کنیم، به صورت هوایی که حدود یک ماه حمل و ترخیص آن زمان بر است، لذا بایستی مراحل زیر طی شود:

 • ابتدا با تولید کننده مذاکره کنیم و خود را یک فروشنده معرفی کنیم تا بتوانیم به قیمت فروشنده و یا نماینده خرید کنیم یعنی ۳۰ درصد زیر قیمت رسمی، اما از آنجایی که فروشنده ها خود را موظف به رعایت سیاست فروش میدانند و برای محرض شدن این مساله که آیا شما همکار هستید و یا مصرف کننده، اقدام به بررسی سوابق شما مانند وب سایت و سابقه فروش دیگر محصولا میکنند، و تقریبا همه ی برند های معتبر دارای نمایندگی رسمی فروش در ایران هستند، به ندرت پیش می آید که زیر بار فروش مستقیم بروند، اما به طور خلاصه تا کنون مشاهده نشده است که یک مصرف کننده حتی در ابعاد بزرگ بتواند بیش از ۱۰ درصد زیر قیمت رسمی خرید کند،لذا با فرض اینکه در این مورد موفق شویم میتوانیم تا ۱۰% زیر قیمت جهانی یک محصول، روی این تعداد(۲۰۰ عدد) دستگاهها را خرید کنیم.
 • انتقال پول به حساب تولید کننده، در این مرحله ما بایستی ۲۰۰*۲۰۰-۱۰% را یعنی جمعا ۳۶ هزار دلار آمریکا را به حساب تولید کننده واریز کنیم، بایستی در ظر داشته باشید که قیمت دلاری که از طریق اینترنت به آن میرسیم، قیمت دلار اعلام شده توسط بانک مرکزی است و نمیتوان به آن دستیافت (ششرایط خاصی دارد و معمولا دسترسی به آن در خصوص واردات این محصولات وجود ندارد)، لذا بایستی قیمت آن را از صرافی جویا شویم، اما همه ی ماجرا این نیست و قیمت دلار ی که قصد حواله آن به حسابهای خارج از کشور را دارید به طور متوسط ۳% گران تر از دلار نقدی است که در اصطلاح به آن دلار حواله میگویند که ۳ درصد گران تر از دلار نقد است. به عنوان مثال در زمان تدوین این مقاله قیمت اعلام شده برای دلار توسط بانک مرکزی ۳۲۴۰ تومان است، در حالی که قیمت دلار صرافی ها ۳۷۸۰ تومان است(دلار نقدی یا به اصطلاح کّش)، اما قیمت دلار حواله ۳۹۰۰ تومان میباشد، لذا بایستی ۱۴۰،۴۰۰،۰۰۰ تومان را به خارج از کشور انتقال دهیم، برای این کار بدون در نظر گرفتن ریسک کار(انواع و اقسام کلاهبرداریهایی که در این زمینه انجام میشود) بایستی یک کارمزد به صراف ایرانی بپردازیم و یک کارمزد به صراف خارجی در مجموع حدود ۲ ملیون تومان این انتقال وجه هزینه بردار است، که در صورتیکه بخوایهد از مسیر مطمئن و بدون ریسک این کار را انجام دهید بایستی از طریق بانکها انتقال وجه انجام دهید که حداقل ۵ درصد کارمزد در بر دارد، لذا اغلب وارد کننده ها از طریق صرافی های مطمئن اقدام به این کار میکنند.پس تا اینجای کار به مبلغ ۱۴۲،۴۰۰،۰۰۰ رسیده ایم.
 • مرحله ی سوم هزینه ی حمل است، که بالاترین هزینه ی حمل مربوط به باربری های بین المللی است مانند DHL و TNT و Aramex که اصلا مقرون به صرفه نیست و معمولا هیچیک از وارد کننده ها از آنها سرویس نمیگیرند و از طریق باربری شرکت های هوایی اقدام به واردات میکنند، هزینه ی واردات هوایی بر حسب اندازه و وزن کالا که اصطلاحا به آن وزن حجمی گفته میشود محاسبه میشود و به طور میانگین برای ۲۰۰ زیرو کلاینت با ابعاد متوسط ۶۰۰ دلار معادل ۲،۳۴۰،۰۰۰ تومان هزینه در بر خواهد داشت. پس تا کنون به مبلغ ۱۴۴،۷۴۰،۰۰۰ رسیده ایم.
 • مرحله ی مهم بعدی اخذ مجوز های لازم است، که برای ترخیص کالا نیاز است که حتما کارت بازرگانی داشته باشید که گرفتن کارت بازرگانی پروسه ی پیچیده ای دارد، اما اغلب از بازرگانهای اجاره ای استفاده میکنند، و به صورت غیر قانونی بار را از طریق آنها وارد میکنند که برای ترخیص زیرو کلاینت علاوه بر ترخیص کار (بازرگان) بایستی حتما مجوز فن آوری اطلاعات و گواهی استاندارد ایران را برای محصول اخذ کنید که اخذ این دو گواهی منجر به از دست دادن یک دستگاه بعنوان نمونه برای اداره استاندار (غیر قابل پس گرفتن) و چند نمونه برای سازمان فن آوری اطلاعات (قابل پس گرفتن پس از چند ماه) میباشد، که این دو مجوز حدود ۲٫۵ ملیون تومان هزینه در بر دارد و به طور متوسط ترخیص کار هم بابت خدماتی که ارائه میدهد مبلغ ۳ ملیون تومان را برای این حجم از کار از شما مطالبه میکند. پس تاکنون به مبلغ ۱۵۰،۲۴۰،۰۰۰ تومان رسیده ایم برای ۱۹۹ دستگاه.
 • پس از اخذ مجوزهای لازم ، کالا برای ارزیابی قیمت به جهت محاسبه مالیات و عوارض به کارشناس ارزیابی گمرک(ارزیاب) ارجاع داده میشود، ملاک عمل ارزیاب در کارشناسی مبلغ کالا، ارزش آن در وبسایتهای خارجی و داخلی میباشد، لذا عددی که ارزیاب به عنوان ارزش کالا در نظر میگیرد، قیمت مصرف کننده آن یعنی ۲۰۰ دلار است، لذا کلیه عوارض گمرک و مالیات بر حسب این عدد محاسبه میشود که به طور متوسط به ازائ هر ۱۰۰ دلار مبلغ ۱۰۰ هزار تومن یا حدود ۲٫۵% ارزش بار (ارزیابی شده توسط ارزیاب) هزینه ی عوارش گمرک و مالیات میباشد، یعنی برای این بار با ارزش ۴۰،۰۰۰ دلار، مبلغ ۳،۷۰۰،۰۰۰ بعنوان عوارض گمرک و مالیات محاسبه میشود و بایستی در همان گمرک پرداخت شود.پس تا کنون به عدد ۱۵۴ ملیون تومان برای ۱۹۹ دستگاه رسیده ایم.
 • مرحله ی بعد خروج کالا از گمرک است، در این مرحله با توجه به اینکه محموله حدود یکماه در انبار گمرک مانده است، مشمول هزینه ی انبار داری میباشد، که هزینه ی آن برای این حجم از بار تقریبا ۷۰۰ هزار تومان میباشد.

به طور خلاصه برای ۱۹۹ دستگاه مبلغ ۱۵۴،۶۴۰،۰۰۰ تومان پرداخته ایم، یعنی تقریبا ۷۷۷ هزار تومان برای هر دستگاه، که بایستی موارد زیر را نیز به عنوان هزینه در نظر بگیرید:

 1. یک ماه خواب سرمایه
 2. ریسک بالای کار
 • غیر قانونی بودن کار( این حرکت (اینکه خود مصرف کننده، کارت بازرگانی با زمینه ی مرتبط ندارد) میتواند از مصادیق قاچاق کالا باشد- که در صورت مشخص شدن آن جریمه ی بسیار سنگین و حتی بیش از ارزش بار به دنبال خواهد داشت)
 1. نرخ خرابی زیرو کلاینت ها حدود ۳ درصد در دو سال است(آن هم برای برند های معتبر و اصلی) ، و برای مصرف کننده ارسال دستگاهها ی خراب به چین و واردات مجدد آن به صرفه نیست.
 2. تعداد ۲۰۰ عدد برای یک مصرف کننده تعداد زیادی است، و بسیاری از این هزینه ها برای هر بار با هر سایزی ثابت است(مانند هزینه های مجوزها)

لذا با عنایت به همه ی این موارد، لازم بذکر است که قیمت مشخص شده توسط فروشنده ایرانی برای این کالا کمتر از آنچه است که برای خریدار مستقیم از چین محاسبه شد! و آنهم به دلیل اینست که وارد کننده، دارای کارت بازرگانی مرتبط بوده (هر بازرگان دارای کارت  میباشد که حکم مجوز فعالیت وی را داشته و آن هم برای چند گروه کالا، به عبارت دیگر هر بازرگان مجاز به واردات هر کالایی نیست) و روند اخذ مجوزها و واردات برای وی بسیار ساده تر میباشد، چون در بسیاری از موارد میتواند از سوابق خریدهای رسمی گذشته خود که به اصطلاح پّته مینامند استفاده کند و سایز خرید یک وارد کننده بیشتر از یک مصرف کننده است و همچنین روند ترخیص کالا برای یک وارد کننده با تجربه بسیار کوتاه تر از یک مصرف کننده میباشد.

سوال:

با توجه به اینکه خانواده ی زیرو کلاینت ها محصولات تخصصی هستند و عموما نسبت به برندها و کمپانی های مطرح در این حوزه بی اطلاع هستند، چگونه یک محصول خوب و با کیفیت را از یک محصول بی کیفیت و بدون تیم متعهد به پشتیبانی تشخیص دهیم؟

پاسخ:

این سوالی است که برای اغلب مخاطبانی که تا این مرحله از شناخت پیش آمده اند مطرح میشود، لذا در قالب بررسی چند نمونه از کالاهای بی کیفیت و بدون تیم پشتیبانی قوی به جواب این پرسش بپردازیم.

 • زیرو کلاینت با برند GIeTeK :

این برند، یعنی برند جی تک (GIeTeK) یک برند قلابی میباشد، یعنی همچین برندی وجود خارجی ندارد و فروشنده آن رسما اقدام به فریب کاری نموده است، چرای آنرا در ادامه شرح                              میدهیم:

۱٫    وقتی در گوگل عبارت GIeTeK را جستجو میکنیم، هیچ چیز مرتبطی (به جز مواردی که خود فروشنده آنها را ایجاد کرده است) بعنوان نتیجه نشان داده نمیشود!

زیرو کلاینت با برند GIeTeK

۲٫    حال عبارت GIeTeK zero client را جستجو میکنیم، بله اینبار به سایت اصلی تولید کننده میرسیم!!

زیرو کلاینت با برند GIeTeK

۳٫    حال وارد سایت تولید کننده میشویم.

زیرو کلاینت با برند GIeTeK

۴٫   بله، ظاهرا همه چیز درست است، اما اجازه دهید از آدرس و اطلاعات تماسی تولید کننده هم مطلع شویم:

زیرو کلاینت با برند GIeTeK

۵٫   بله ظاهرا یک برند انگلیسی است و آدرس و پیش شماره نیز درست میباشد، اما اجازه دهید مالک وب سایت را نیز پیدا کنیم، برای این کار نیاز است که از سایتهایی که خدمات                                      هو ایز (چه کسی = who is) ارائه میدهند کمک بگیریم، آدرس وب سایت ها یه همان دامنه ها نیز مانند کالاهایی همچون ملک و خودرو و … دارای مالک و میباشند و خرید و                                            فروش آنها به صورت رسمی صورت میگیرد.:

زیرو کلاینت با برند GIeTeK

۶٫    نتیجه بسیار جالب است.

زیرو کلاینت با برند GIeTeK

سوال:

چرا باید یک فروشنده داخلی به اقداماتی از این دست تن دهد؟

پاسخ:

کل هزینه ی ایجاد این برند و راه اندازی سایت برای آن به یک ملیون تومان نمیرسد لذا هدف این بوده تا بتواند محصول چینی خود را با قیمت یک محصول انگلیسی و معتبر بفروش برساند، قیمت فروش این برند با برندهای معتبر بازار که در ابتدای این مقاله به آن اشاره شد برابری می کند!

بعنوان مثالهایی دیگر میتوان به انواع زیرو کلاینت با برند های:

 • Minicomputer
 • Netcomputer
 • Netcomputing
 • Netcomputer
 • patcomputing
 • PatComputer
 • FL
 • SHAREVDI
 • ….

اشاره کرد، که کیفیت پایین سخت افزاری آنها در همان نگاه اول گویای مطالب بسیاری است و هیچ کمپانی رسمی در پشت آنها برای ارائه انواع خدمات وجود ندارد.به هر حال در جهت انتخابی مطمئن تر، مجموعه شرکت های مهندسی دانش بنیان رها در لابراتوار خود انواع زیرو کلاینت ها به همراه نمونه های بی کیفیت برای تست و ارزیابی در اختیار عموم قرار داده است.

سوال:

آیا محصولات تولید داخل گزینه ی خوبی برای مصرف کننده ها است؟

پاسخ:

در ابتدا لازم است کمی در خصوص تولید محصولاتی الکترونیکی و های تک(با تکنولوژی بالا) در ایران توضیحاتی ارائه کنیم، هیچیک از المانهای الکترونیکی (مقاومت، خازن، سلف، پردازنده و ….) در ایران تولید نمیشود و صرفا عمل مونتاژ در ایران انجام میشود، که آن هم از نظر اقتصادی برای تولید کننده توجیهی ندارد، لذا اغلب تولید کننده های داخلی (تولید کننده ها در این حوزه سه مورد بیشتر نیستند) اقدام به مونتاژ فیزیکی میکنند (یعنی بورد آماده دستگاه را وارد میکنند که این واردات عموما تا حد زیادی معافیت گمرکی و مالیاتی دارد)، اما طبق آنچه در بالا گفته شد، مهمترین فاکتور در زیرو کلاینت ها، تیم فنی متخصص و با تجربه ای است که فریم ور آن را تولید میکنند، اما به طور کل و با توجه به اینکه بخش بزرگی از هزینه ها مربوط به عوارض و گمرک و اخذ مجوزهای گوناگون برای زیرو کلاینت هاست در حالی که واردات بورد (Board) دستگاه معافیت خوبی در اینگونه هزینه ها دارد، میطلبد که قیمت تولیدات داخل بسیار پایین تر از نمونه های خارجی باشد، در اینصورت ارزش خرید آنها در مقایسه با انواع برندهای معتبر خارجی بالا میرود.

 منابع و پهنای باند مورد نیاز راهکارهای مجازی سازی دسکتاپ را از اینجا بخوانید.