• تلفن: 32518888-034
  • ایمیل: info@hadishpishro.ir
  • ساعات کاری: 08:00-20:00

فیبر نوری

فیبر نوری(Optical fiber )

فیبر نوری یا تار نوری به انگلیسی Optical Fiber رشته باریک و بلندی از یک مادّه شفاف مثل شیشه یا پلاستیک است که می‌تواند نوری را که از یک سرش به آن وارد شده، از سر دیگر خارج کند. فیبر نوری داری پهنای باند بسیار بالاتر از کابل‌های معمولی می‌باشد، با فیبر نوری می‌توان داده‌های تصویر، صوت و داده‌های دیگر را به راحتی با پهنای باند بالا تا ۱۰ گیگابیت بر ثانیه و بالاتر انتقال داد. امروزه مخابرات فیبر نوری، به دلیل پهنای باند وسیعتر در مقایسه با کابل‌های مسی، و تاخیر کمتر در مقایسه با مخابرات ماهواره ای از مهمترین ابزار انتقال اطلاعات محسوب می‌شود.

اطلاعات بیشتر

پچ پنل فیبر نوری(Optical fiber Patch Panel)

در راه اندازی شبکه بر اساس کابل و فیبر کابل ها، پس از نصب به هر روشی، در نهایت در یک جا جمع شده و از آنجا به تجهیزات نهایی مانند سوییچ متصل می گردند. این کابل ها می بایست در تجهیزی جمع آوری، مرتب سازی و شماره گذاری شده و از آنجا عمل توزیع انجام پذیرد. پچ پنل فیبر نوری این وظیفه را در ارتباطات بر پایه فیبر نوری بر عهده دارد.

اطلاعات بیشتر

آداپتور فیبر نوری(Optical fiber Adapter)

آداپتور فیبر نوری تجهیزات کوچکی می باشند که اغلب برای اتصال کابل های فیبر نوری به هم استفاده می شوند که به آنها کوپلر فیبر نوری نیز گفته می شود و اگر چه ممکن است شکلهای متفاوتی داشته باشند، اما عملکرد تمامی آن ها یکسان می باشد.

اطلاعات بیشتر

پچ کورد فیبر نوری(Optical fiber Patch Cord)

پچ‌کورد فیبرنوری ، کابل فیبری است که دو سر آن به کانکتور فیبر نوری وصل می‌شود و برای ایجاد ارتباط بین تجهیزات و قطعات موجود در شبکه فیبر نوری مورد استفاده قرار می‌گیرد به این صورت که پچ کورد از یک طرف به پچ پنل فیبر نوری و از طرف دیگر به تجهیزات ارتباطی مانند ماژول فیبر یا مدیا کانورتر متصل می‌شود.

اطلاعات بیشتر

ماژول فیبر نوری(Optical fiber module)

ماژول SFP یا همان ماژول فیبر نوری یکی از انواع ماژول‌ها است برای تبدیل سیگنال دیجیتال به سیگنال نوری مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع ماژول می تواند مسیر انتقال اطلاعات را از طریق فیبر نوری ده ها کیلومتر افزایش دهد با این حال در حال حاضر استفاده های زیادی دارد.

اطلاعات بیشتر

مبدل فیبر نوری(Optical fiber Converter)

مبدل فیبرنوری  سیگنال های شبکه از کابل های مسی را به یک سیگنال نوری سبک تبدیل خواهد کرد و به وسیله کابل فیبر نوری آن را منتقل میکند و در انتهای کابل فیبر نوری گیرنده مبدل فیبر نوری وجود دارد که سیگنال را مجد دریافت میکند و پس از بررسی آن دوباره آن را به سیگنال مسی در کابل مسی بر میگرداند.

اطلاعات بیشتر

کانکتور فیبر نوری(Optical fiber connector )

کابل های فیبرنوری مانند هر نوع کابل دیگر نیاز یه کانکتور دارند

کانکتور فیبر نوری یک تجهیز منعطف است. این تجهیز کابل های فیبر نوری را به سایر تجهیزات متصل می کند. همچنین می تواند دو فیبر را بدون برخورد به هم متصل کند.

اطلاعات بیشتر