• تلفن: 32518888-034
  • ایمیل: info@hadishpishro.ir
  • ساعات کاری: 08:00-20:00

تجهیزات شبکه

سوئیچ (Switch)

سوئیچ یکی از سخت افزارهای شبکه است که در عین شباهت به هاب (hub)، بسیار هوشمندتر از آن است. بر اساس مدل OSI سوئیچ ها در لایه ۲ یا همان لایه Data Link کار می کنند و وظیفه این سخت افزارها، انتقال بسته های دیتا از یک دستگاه به جای دیگر از طریق شبکه و بر اساس آدرس سخت افزاری (Mac addresses) می باشد.

اطلاعات بیشتر

کابل شبکه

برای این‌که هر نوع اطلاعاتی بخواهد از هر کدام از این دستگاه‌ها ارسال و یا دریافت شود، باید مراحل نرم افزاری و سخت افزاری خاصی را طی کند که این مراحل شامل دسته بندی اطلاعات، کدگذاری آن‌ها، مشخص شدن مبدأ و مقصد اطلاعات و بسیاری مراحل دیگر است. در نهایت این اطلاعات آماده ارسال می‌شوند و سپس از طریق انواع کابل شبکه انتقال پیدا می‌کنند.

اطلاعات بیشتر

ترانکینگ (Trunk)

ترانک یا ترانکینگ (Trunk) وسیله ای است که ضمن جلوگیری از شلوغی کابل کشی های پی در پی بر روی دیوار، در طول مسیر می توان به دلخواه خروجی های متعدد برق، تلفن، شبکه و انواع دیگر مکانیزم ها را بر روی آن ایجاد نمود.
زمانی از ترانکینگ ها استفاده می شود که امکان تخریب دیوارها و قرار دادن کلید و پریزها و سیم کشی های آن داخل دیوار به هر دلیل وجود ندارد یا اینکه از لحاظ هزینه و زمان مقرون به صرفه نیست.

اطلاعات بیشتر

داکت (Duct)

داکت یک کانال پلاستیکی است که تنها برای عبور کابل ها یا سیم ها مورد استفاده قرار می گیرد. داکت ها در اندازه های مختلف ( اکثراٌ در محیط های مسقف) مورد استفاده قرار می گیرند. بسیاری از افراد واژه های داکت و ترانک را معادل یک دیگر می دانند و هر کدام را به جای دیگری استفاده می کنند.

اطلاعات بیشتر

پچ پنل (Patch Panel)

پچ پنل، قطعه ای (پنلی) است که داخل رک قرار می گیرد و وظیفه اصلی آن این است که بین نقاط انتهایی کابلهای شبکه و تجهیزات شبکه ای  مثل هاب، روتر، … قرار گرفته و به جای اینکه کابلهای شبکه مستقیما” به این تجهیزات وصل شوند از طریق پچ پنل وصل میشوند.

اطلاعات بیشتر

باکس کف خواب

جعبه پریز کف خواب و یا دیوار خواب از یک دریچه و یک باکس توکار تشکیل شده است که در داخل کف سازی قرار گرفته می شود و دسترسی به پریز ها و سوکت های شبکه را راحت تر می کند.

اطلاعات بیشتر

پچ کورد(Patch Cord)

پچ کورد شبکه (Patch Cord) یکی از تجهیزات اساسی پسیو شبکه است که به منظور متصل کردن اجزای یک شبکه به کار می رود. این تجهیزات ممکن است سوییچ، کامپیوتر، پچ پنل و … باشند. پچ کورد ها برای انتقال صدا و تصاویر هم به کار می روند اما منظور ما در اینجا پچ کوردهای از نوع زوج تابیده شده (Twisted pair) است که به آن‌ها پچ کورد شبکه می گویند.

اطلاعات بیشتر

آچار شبکه

آچارهای مخصوص شبکه انواع متفاوتی دارد که شامل

اطلاعات بیشتر

فیس پلیت (Face Plate)

فیس پلیت جهت نصب و قرار گیری کیستون شبکه و تلفن بر روی تراکینگاستفاده می گردد  .که در دو نوع پهن و باریک وجود دارند

اطلاعات بیشتر

کیستون ( Keystone)

کیستون یا پریز شبکه از کارآمد ترین تجهیزات داخلی شبکهLAN است.

کیستون ها در پریزهای شبکه یا پچ پنل ها نصب می شوند و سایر تجهیزات شبکه از قبیل سوئیچ ها، روترها، سرورها، یا کیس کامپیوتر می توانند از طریق پچ کورد به آن متصل شوند.

اطلاعات بیشتر

سوکت (Socket)

کانکتور (به انگلیسی Connector) قطعاتی هستند که معمولا برای اتصال بخش‌های مختلف مدارات به کار میروند. ریشه این واژه کلمه Connect به معنای اتصال هست و خود کانکتور یعنی اتصال دهنده.

اطلاعات بیشتر